آشنایی با مشخصات فنی فرش ماشینی

توضیحاتی درمورد مشخصات فنی فرش ماشینی و هر آنچه که باید درمورد فرش ماشینی بدانیم:

هر فرش ماشینی دارای یک شناسنامه فنی است که هر شخصی قبل از خرید آن باید از اطلاعات کافی درمورد فرش ماشینی برخوردار باشد تا با خیالی راحت و مانند یک کارشناس فرش ، فرش دلخواه خود را انتخاب کرده و خریداری کند . در این مقاله که توسط وبسایت تابان فرش کاشان تهیه شده است ، به توضیحاتی درباره فرش ماشینی و مشخصات فنی فرش می پردازیم .

 

از مهم ترین مشخصات فرش ماشینی که مربوط به اطلاعات عمومی در مورد فرش ماشینی می باشد می توان به : شانه و تراکم فرش ، ابعاد قالی ، تعداد رنگ در فرش ، جنس فرش ، ارتفاع نخ خاب فرش و اطلاعات پشت فرش ماشینی که عبارتند از : تعداد گره در هر متر مربع و دستگاه بافندگی فرش اشاره کرد.

 

۱_ شانه فرش
به تعداد گره یا ریشه در هر متر مربع از عرض فرش ماشینی را شانه فرش ماشینی یا تراکم عرضی فرش می گویند . شانه های رایج در فروشگاه ها و نمایشگاه های فرش ماشینی عبارتند از : ۳۵۰ ، ۵۰۰ ، فرش ۷۰۰ شانه ، قالی ۱۰۰۰ شانه وفرش ماشینی ۱۲۰۰ شانه که بالاترین شانه در فرش ماشینی به حساب می آید.

 

۲_ تراکم فرش
به تعداد گره یا ریشه در هر متر مربع از طول فرش را تراکم طولی یا تراکم فرش می نامند . مهم ترین و رایج ترین تراکم های موجود در صنعت فرش عبارتند از : تراکم ۱۰۰۰ ، ۱۵۰۰ ، تراکم ۲۵۵۰ ، تراکم ۳۰۰۰ و فرش با بالاترین تراکم یعنی ۳۶۰۰

 

۳_ تعداد گره در متر مربع
تعداد گره در فرش ماشینی مربوط به تراکم و شانه فرش است . برای بدست آوردن تعداد ریشه در هر متر مربع از فرش کافی است شانه و تراکم را در هم ضرب کنیم . مانند :  فرش ۷۰۰ شانه تراکم ۲۵۵۰ می شود :

۱۷۸۵۰۰۰=۷۰۰*۲۵۵۰ در هر متر مربع از فرش ماشینی به این تعداد گره وجود دارد.

 

۴_ تعداد رنگ در فرش
تعداد رنگ فرش فرش ماشینی ، همانطور که از اسمش پیداست به تعدا رنگ هایی که در زمینه فرش ماشینی به کار رفته است می گویند . امروزه با پیشرفت علم و دستگاه های بافندگی در کارخانه های تولیدی فرش ، بعضی از شرکت های بافندگی قادر به بافت فرش هایی با تعداد رنگ ۱۴ شده اند . فرش های ۷۰۰ شانه در تعداد رنگ بالا چون فرش ۸ رنگ ، ۱۰ رنگ و ۱۲ رنگ بافته می شوند.

 

۵_ ابعاد فرش ماشینی
این مشخصه از فرش نیز بسیار واضح است . فرش های ماشینی معمولا در ابعاد استانداردی چون فرش شش متری ، فرش نه متری و فرش دوازده متری بافته می شوند اما در ابعاد دیگر نیز قابل بافت هستند که به آنها فرش سفارشی گفته می شود . چرا که به میل مشتری فرش با هزینه بیشتر در ابعاد دلخواه بافته می شود.

 

۶_ جنس فرش
منظور از جنس فرش ماشینی همان الیاف و نخ های به کار رفته در نخ خاب فرش است . الیاف کاربردی در تولید فرش ماشینی عبارتند از : اکریلیک ، پلی استر ، پلی پروپلین ، ویسکوز و … که در بین اینها اکرلیک هیت ست شده بهترین نخ در فرش ماشینی است و دوام و مقاومت بسیار بالایی دارد .

 

۷_ ارتفاع نخ خاب فرش
ارتفاع نخ خاب فرش بنا بر تراکم فرش تولید می شود . اینگونه است که هرچه شانه و تراکم بیشتر باشد ، نخ خاب ( ارتفاع زمینه فرش ) بیشتر می شود و هرچه تراکم کمتر باشد ارتفاع نخ خاب نیز کمتر می شود و به لطافت آن افزوده می شود . استاندارد ارتفاع نخ خاب فرش ماشینی کمتر از ۱۰ میلی متر است.

 

۸_ وزن فرش ماشینی
مقدار وزن فرش نیز به شانه و تراکم بستگی دارد چرا که با افزایش مقدار تراکم ، فرش متراکم تر یا به اصطلاحی توپر تر می شود . در نتیجه فرش هایی مانند ۱۲۰۰ شانه تراکم ۳۶۰۰ سنگین تر از فرش های ۱۰۰۰ شانه تراکم ۳۰۰۰ است.

 

۹_ پشت فرش ماشینی
آخرین مشخصه ها که مربوط به پشت فرش ماشینی است ، شناسنامه درج شده در پشت فرش ماشینی است که توسط دستگاه بافندگی حک شده . بهترین دستگاه های بافندگی فرش ماشینی Shonherr ، HCI ، HCP هستند . شناسنامه درج شده در پشت فرش جهت اطلاعات عمومی مشتری از جنس خریداری شده است و تمامی موارد ذکر شده از جمله  : مقدار تراکم و شانه ، درجه کیفی و … درج شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *