اهمیت چله در تولید فرش ماشینی

 

پایه و اساس فرش ماشینی یا دستباف تار و پود آن است . تار یا چله به نخهای عمودی گفته می شود که در طول قالی بکار رفته و نخهای رنگی خاب لابلای آن بافته می شود . به عبارت دیگر وظیفه چله نگهداری گره های قالی می باشد . در ادامه قصد داریم به چله کشی در انواع فرش بپردازیم که دانستن آن برای کسانی که قسمت خرید قالی را دارند مفید می باشد و شما می توانید آن را بخوانید .

۱- چله کشی فرش

برای بافت فرش دستباف ابتدا مراحلی را جهت بافت اجرا میشود که به آن چله بندی می گویند . در چله بندی نخ چله روی دار قالی بسته می شود . اینکار با مهارت خاصی باید انجام شود تا در ادامه کار شروع بافت به دست بافندگان آغاز گردد .

۱-۱- چله کشی فرش دستبافت و فرش ماشینی

در فرشهای دستباف بسته به نوع بافت و منطقه اقلیمی آن چله از پنبه ، پشم یا ابریشم انتخاب می شود . باز به همان دلیل کمبود منابع طبیعی جهت تولید چله پنبه و خاصیت برگشت پذیر بودن پلی استر به طبیعت حتی اخیرا مصرف صددرصد پلی استر به عنوان چله استاندارد مصرف دارد . مرغوبیت پنبه و پلی استر و نوع ریسندگی آن نقش مهمی در زیبایی و استقامت قالی دارد. در فرش ماشینی الیافی که به عنوان چله استفاده می شود تا حدود ۷ سال پیش فقط پنبه بود ولی امروزمعمولا پنبه ، پلی استر و یا مخلوط پنبه و پلی استر با درصدهای خاص ترکیب استفاده می شود . بهرحال هر کدام از این الیاف بسته به خاصیت فیزیکی و شیمیایی خود ، مقاومت متفاوتی در برابر حرارت ، رطوبت و مواد شیمیایی دارند . هر چه تاب نخ چله بیشتر باشد ، استحکام و مقاومت فرش بافته شده نیز بیشتر می شود .

۱-۲- نمره نخ در چله کشی

نمره های نخ که معمولا برای چله استفاده می شود ۱۰ ، ۲۰ ، ۳۲ و یا ۴۰ است که به نسبت ظرافت فرش ( تراکم آن ) چند لا شده و سپس استفاده می شود . تعداد لایه های معمول برای تهیه چله ۶ ، ۷ ، ۸ ، ۹ ، ۱۰ ، ۱۲ ، ۱۸ ، ۲۴ بالا می باشد . چله خوب باید نمره آن در سرتاسر نخ ، یکسان و یکنواخت باشد و کشش همه نخهای چله در ضمن چله کشی و بعد از پایان کار یکسان باشد . عملیات چله کشی در قالی دستباف کاملا بطور دستی و در فرش ماشینی معمولا به کمک ماشین انجام می شود . بهنحوی که یکی از صنایع وابسته به قالی ماشینی که وجود آن لازمه ای برای شرکتهای بافندگی است ، کارخانجات چله پیچی است . در ثابت نگهداشتن اندازه واقعی قالی چله نقش بسیار مهمی دارد . چنانچه اگر چله ها شل باشند یا بیش از حد ضخیم بوده و یا تراکم ( پر بودن ) چله ها زیاد باشد ، این امر باعث بالازدگی یا زیاد شدن طول فرش ماشینی که دارای انواع مختلف فرش ۷۰۰ شانه ، ۱۰۰۰ شانه و ۱۲۰۰ شانه است می باشد و باید گفت بیش از اندازه مورد نظر خواهد شد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *