بهترین تراکم فرش ماشینی

بارها و بارها شده وارد فروشگاه فرش شده اید و با این سوال روبرو شده اید که فرش چند شانه باید بخرم؟ آیا مفهوم شانه یا تراکم فرش را می دانید؟ تفاوت فرش ۷۰۰ شانه با ۱۲۰۰ شانه چیست؟ چه ترکم و شانه ای برای فرش بهترین است؟ اگر قصد خرید فرش ماشینی با کیفیت و درجه یک را دارید و با سوالات زیادی  از این قبیل روبرو هستید این مقاله را تا انتها بخوانید ، قبل از این باید بدانید که کیفیت فرش هیچ ربطی به شانه و تراکم بالای آن ندارد. در ادامه این مقاله ما نحوهانتخاب بهترین تراکم فرش ماشینی برای خرید را قرار داده ایم تا شما بتوانید برای خانه خود یک خرید موفق و دکوراسیونی زیبا داشته باشید .

۱-  تراکم فرش چیست ؟

هر فرش دارای دو نوع تراکم است ، که نام های آن تراکم طولی و تراکم عرضی می باشد. منظور از تراکم عرضی تعداد ریشه یا گره (رج) در هر متر از عرض فرش است که به آن شانه فرش می گویند. و منظور از تراکم طولی تعداد ریشه یا گره در هر متر از طول فرش ماشینی است که به آن تراکم قالی می گویند. مثلا اگر میگوییم تراکم فرشی ۱۰۰۰ است یعنی ابتدا تا نقطه یک متری آن هزار گره بافته شده ، البته تشخیص تعداد رج ها نیاز به دقت دارد ، مثلا میتوانیم تعداد رج های ۱۰ سانتی متر از فرش را  بشمریم که باید در این مقدار ۱۰۰ گره یا رج اشد و در یک سانتی متر از آن ۱۰ رج باشد ، البته که کار مشکلی نیست ولی باید دقیق باشید که حتی یک رج هم جابجا نشود.

اما در مورد شانه فرش مثلا اگر می گویند فرشی ۷۰۰ شانه است یعنی در یک متر عرض آن ۷۰۰ ردیف رنگ یا گره وجود دارد و در ۳ متر از فرش ۲۱۰۰ ردیف نخ رنگ وجود دارد. هرچه تراکم و شانه فرش بیشتر باشد نخ بیشتری در آن بکار رفته در نتیجه فرش سفت تر و سنگین تر است و بافت آن ریزتر و شلوغ تر میشود و بیشتر مشابه فرش دست بافت میشود و طبیعتا قیمت آن نیز بیشتر می شود. اگر به زیبایی مکان خود توجه می کنید  از فرش هایی که تراکم بیشتری دارند و ریزبافت نشان می دهند استفاده میکنیم. اما اگر نرمی و لطیف بودن برای شما مهم است مثلا برای اتاق خواب فرش نیاز دارید میتوانید از فرش های با تراکم کمتر و سبک تر استفاده نمایید.

۲- فرش ۷۰۰ شانه خرید کنیم یا ۱۰۰۰ شانه یا ۱۲۰۰ شانه

 

 اگر از نظر قیمت میخواهید بدانید فرش ۷۰۰ شانه ، قیمت پایین تری نسبت به ۱۰۰۰ شانه و ۱۲۰۰ شانه دارد.

۲-۱ اولویت ها در انتخاب فرش ماشینی مناسب :

 

اگر قیمت برایتان مهم نیست و میخواهید مناسب ترین فرش را انتخاب کنید باید مشخص کنید که چه چیزی برای شما در اولویت قرار دارد ؟

۲-۲- زیبایی و دوام یا نرمی و لطافت ؟

 

اگر صرفا زیبا بودن فرش و دوام آن برای شما مهم است و خانواده شما بیشتر از مبل استفاده می کنند. فرش ۱۰۰۰ یا ۱۲۰۰ شانه را به شما پیشنهاد میدهم چون تراکم بالایی دارند و ریزبافت تر هستند که این باعث زیباتر بودن آن میشود و همچنین طول عمر بیشتری نسبت به فرش های با تراکم و شانه کمتر نیز دارند. اما اگر بیشتر از فرش استفاده می کنید تا مبل و نرم بودن و لطافت برای شما مهم است ، فرش ۷۰۰ شانه را به شما پیشنهاد می کنم. به علت اینکه فرش های ۷۰۰ شانه نخ لطیف تر و نازکتری دارند ، طول عمر و دوام کمتری نسبت به ۱۰۰۰ شانه و ۱۲۰۰ شانه دارند ، هرچند این کم بودن ضخامت خیلی زیاد نیست. به فرش های بالاتر از ۷۰۰ شانه عموما دستبافت هم گفته می شود و اگر به پشت آن نگاه کنید این شباهت را براحتی متوجه می شوید. با دانستن اطلاعات بالا شما میتوانید بدون داشتن کمترین تخصصی فرش ماشینی مناسب خود را انتخاب نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *