دستگاه های تولید فرش ماشینی

بیشتر فرش های ماشینی موجود در بازار فرش ایران ، توسط جدیدترین دستگاه های شرکت شونهر آلمان و شرکت وندویل بلژیک بافته می شوند که این دو شرکت جزء بهترین تولید کنندگان دستگاه های قالی بافی و بهترین ماشین آلات فرش ماشینی در جهان هستند .

همانطور که می دانید فرش بافته شده توسط دستگاه فرش بافی شونهر ( فرش شونهر ) از مرغوبیت بالایی برخوردار است و بیشتر افراد در خرید فرش ماشینی سراغ فرش شونهر می روند . در این مقاله شما عزیزان را با بهترین دستگاه های بافندگی و ماشین های بافت فرش و همچنین انواع دستگاه های تولید فرش آشنا می کنیم . با ادامه مطالب همراه شوید.

 

آلمان و بلژیک با دو برند شونهر و وندِویل دو کشور اصلی تولیدکننده ماشین آلات فرش بافی در دنیا می باشند . بیشتر ماشین‌آلاتی که برای تولید فرش ماشینی در ایران به کار می‌روند ، جزء برترین های دنیا هستند و برای تولید فرش درجه یک فعالیت دارند . ایرانیان با وارد کردن تکنولوژی روز دنیا سعی در تولید بهترین فرش ماشینی دارند . ماشین‌های بافت ۱۲۰۰شانه در ایران را هیچ کشور دیگری استفاده نمی‌کند و ایرانیان در این زمینه بسیار پیشرفته هستند . حتی بلژیک که ازمعروف ترین تولیدکنندگان فرش ماشینی به شمار می‌رود ، از دستگاه‌های پیشرفته خود به اندازه ایرانیان استفاده نمی‌کند.

ماشین آلات بافندگی

با وجود تنها دو کمپانی که در زمینه تولید ماشین های فرش بافی فعالیت دارند ، اکثر ماشین آلات فرش بافی در کشورهای ایران ، ترکیه ، چین و مصر به فروش می رود . به جز تلاش هایی که در ترکیه صورت گرفت و متوقف ماند، تاکنون هیچ کدام از کشورهای یاد شده اقدام به ساخت دستگاه های تولید فرش نکرده اند . البته کشور ایران در زمینه تولید قطعات ماشین آلات فرش و ژاکارد های الکترونیک پیشگام بوده ، اما هنوز با ساخت یک ماشین فرش بافی فاصله فراوان دارند . خوب است بدانید از دهه هفتاد به بعد در ایران شرکت هایی با هدف طراحی و تولید قطعات صنعتی و ماشین آلات مدرن بافندگی تاسیس شدند و با بکارگیری کارشناسان مجرب و طراحان حرفه ای در بخش تولید قطعات و توانسته اند در جهت خودکفایی صنعتی کشور در این زمینه گام بردارند . البته اخبار رسیده حاکی از آن است که در نمایشگاه ایتمای مونیخ ۲۰۰۷ یکی دو شرکت قوی ماشین سازی از چین ، فرانسه و ایتالیا نیز قصد ورود به این عرصه را دارند.

ورود دستگاه های بافت فرش های ۱۰۰۰ و ۱۲۰۰ شانه به صنعت فرش ماشینی با خروج حجم زیادی ارز از کشور همراه است اما از آن ناگریزیم؛ چراکه حیات صنعت به تغییر و پیش رفتن همزمان با تحولات و نوسازی وابسته است . گفته می شود تنها ایرانیان به خرید ماشین آلات ۱۰۰۰ و ۱۲۰۰ شانه گرایش دارند و ترک ها ، عربستان و مصر همچنان بر شانه های پایین تر تمرکز کرده اند . سفارش ایران برای ساخت این ماشین آلات صنعت نساجی را  از نظر فنی به اوج می برد و زمانی که اوج رسید دیگر در همان مرتبه می ایستد و از آنجا  برای ما سودآوری خواهد داشت  و این برای صنعت فرش هم اتفاق مثبتی ست. ما  صنعت فرش را بومی کرده ایم؛ گرایش ما به استفاده از فرش های ریزبافت  با رنگ های متنوع باعث شده  آن ها دستگاه هایی متناسب با نیاز ما طراحی کنند. در حقیقت ما به آن می گوییم چه بسازید … این اتفاق مثبتی برای فرش ماشینی ایران است؛ البته ابعاد منفی هم دارد و آن خروج ارز از کشور و استهلاک ماشین آلات است.

وندویل یا Van de Wiele نام شرکتی است که در سال ۱۸۸۰ در بلژیک تاسیس شد. این شرکت در زمینه‌ی تولید ماشین‌آلات و خط تولید انواع تولیدات نساجی از جمله فرش ماشینی فعالیت می‌کند.

نام وندویل در ایران به دلیل استفاده‌ی بسیاری از شرکت‌های ایرانی از ماشین‌آلات این شرکت برای تولید فرش ماشینی شناخته شده است. هدف از طراحی دستگاه فرش ماشینی HCPX2 برای تولید فرش ماشینی با کیفیت بالا و بافتی شبیهفرش دستبافت ایرانی یاهمان دستبافت گونه  hand look توسط شرکت وندویل می باشد.

 

برای مشاهده محصولات بافته شده توسط دستگاه بافندگی وندویل HCPX2 کلیک کنید _ فرش ۷۰۰ شانه

تولید فرش ماشینی

کمپانی شونهر طی یک دهه گذشته در حال توسعه بازار خود در ایران بوده و به خوبی توانسته سهم خود را در این بازار افزایش دهد. بنا به نظر تولیدکنندگان فرش ماشینی در ایران ، ماشین آلات شونهر به لحاظ تنوع بافت زمینه، سرعت تولید و اتوماسیون نسبت به ماشین آلات مشابه برتری محسوسی دارند و توانسته اند متناسب با نیاز بازار نسبت به ارتقای کیفی محصولات خود اقدامات موثری انجام داده و در این زمینه پیشگام باشند.

ارائه ریزبافت ترین و نفیس ترین فرش ماشینی ۱۲۰۰ شانه با ماشین Alpha 500 XHDC شونهر . لازم به ذکر است که شونهر فقط ماشین بافندگی برای سیستم FACE TO FACE می سازد. شرکت شونهر بعد از آلفا ۳۰۰ اقدام به ساخت ماشین آلفا ۳۲۰، ۳۶۰ و ۴۰۰ کرد که به مراتب سیستمی پیشرفته تر نسبت به نوع قبلی بود. این سیر صعودی در ارتقای ماشین آلات بافت متناسب با نیاز بازار از سیاست های اصلی این شرکت بوده و اخیرا آخرین نمونه از یک سیستم پیچیده بافت را با عنوان ماشین XHDC را در معرض ارائه در بازار قرار داده است. این ماشین آلفا ۵۰۰ قادر به بافت ریزبافت ترین فرش دنیا در حال حاضر می باشد.

 

برای مشاهده فرش شونهر کاشان و خرید فرش شونهر مستقیم از کارخانه وارد صفحه اصلی وب سایت تابان فرش کاشان شوید.

از دیگر دستگاههای مورد کاربرد در این صنعت دستگاه  ADR دستگاهی با عرض ۴ متر می باشد ، که بیشتر برای گلیم یا فریزبافی به کار می رود . به دلیل ضعیف بودن دستگاه نمی توان فرش با تراکم بالا رابا آن بافت. انواع دستگاه های ۷۰۰ خارجی با نامهای HCP1 برای ۸ رنگ ، HCP2 برای ۱۰ رنگ ،HLX،CRP،CRX1,2،CRT و… می باشند که در کل از نظر کیفیت بافت با همدیگر فرق دارند . HCPها تولیدات دستبافت گونه هستند و CRX کریستال و ۱۵۰۰٫

دستگاه قالی بافی در کارخانه

دیگر دستگاه های ماشینی ۴۰۰ شانه گلیم بافی UCL واندویل و CLP 320 شانه؛ ۳۴۰ شانه فریز بافی RCI و فریز ابریشم ۴۰۰ شانه یا فرش گلیم و فرش گلیم متالیک دارUCL واندویل؛ ۲۸۰ شانه شگی بافی و ۵۰۰ شانه شنل ؛ CTM شونهر برای تولید شنل (مدرن برجسته) می باشند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *