دلیل نام گذاری شانه فرش ماشینی

شاید شما هم یکی از کسانی باشید که برای خرید فرش مورد نیاز منزلتان به فروشگاههای فرش ماشینی مراجعه کرده اید و به احتمال زیاد در هنگام انتخاب فرش مورد نظرتان یکی از معیارهای انتخابی شما اصطلاح چند شانه بودن فرش بوده است  . مثلا فرش ۷۰۰ شانه ، ۱۰۰۰ شانه یا ۱۲۰۰ شانه و غیره . ولی آیا دلیل این نامگذاری را می دانید ؟ در اینجا بطور خلاصه علت این نامگذاری شرح داده می شود و در ادامه این مقاله توضیحات علت نام گذاری شانه فرش ماشینی به صورت کامل قرار داده شده است که دانستن آن کمک زیادی در خرید قالی مورد نظر شما نیز خواهد کرد .

دلیل نام گذاری شانه فرش ماشینی

هر یک از دستگاههای بافندگی فرش ماشینی  ، صرف نظر از مدل دستگاه ،  مجهز به قطعه ای به نام شانه بافندگی می باشد . این شانه در جلو دستگاه بر روی قطعه دیگری به نام دفتین نصب شده است و دارای تعداد زیادی دندانه می باشد. طول شانه به اندازه عرض بافت دستگاه بوده که معمولا ۳ متر و در بعضی دستگاههای جدید بافندگی ۴ و یا حتی ۵ متر است . تراکم دندانه ها روی شانه یا به عبارت دیگر تعداد دندانه ها در واحد  متر روی شانه در دستگاههای  مختلف با همدیگر فرق می کند . روی دستگاه بافندگی ۷۰۰ شانه تعداد این دندانه ها ۵۰۰ عدد در هر متر می باشد . در دستگاههای فرش ۷۰۰ شانه تعداد دندانه ها ۷۰۰ عدد در متر و در ۱۰۰۰ شانه و ۱۲۰۰ شانه به همین ترتیب ۱۰۰۰ و ۱۲۰۰ عدد در هر واحد متر می باشد .

انواع شانه فرش


بنابراین هرچه تراکم شانه بیشتر باشد یا به عبارت دیگر تعداد دندانه ها بیشتر باشد ، تعداد نخهای عبور داده شده از این دندانه ها بیشتر شده و در نتیجه تعداد گره های بافت در عرض فرش بیشتر می گردد . در واقع در فرش ۷۰۰ شانه تعداد گره های بافت در یک متر از عرض فرش برابر ۷۰۰ گره می باشد . باید دقت کنیم که این تراکم مربوط به عرض فرش بوده و اصطلاحی که معمولا به عنوان تراکم فرش به کار برده می شود مربوط به طول فرش است که نشاندهنده تراکم گره ها در واحد طول فرش است و با این عدد نباید اشتباه شود . بنابراین وقتی گفته می شود کهفرش ۷۰۰ شانه است یعنی تراکم گره در یک متر عرض فرش برابر ۷۰۰ می باشد و یا فرش ۱۰۰۰ شانه یعنی تراکم شانه ( تراکم گره ) در عرض دستگاه ( در عرض فرش ) ۱۰۰۰ می باشد و به همین ترتیب این موضوع برای محصولات فرش ۱۲۰۰ شانه نیز صدق میکند . طبیعتا هرچه تعداد شانه بیشتر باشد فرش ظریفتر بوده و قیمت بالاتری دارد .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *