روانشناسی رنگ در فرش ماشینی

 

در انتخاب رنگ های فرش ماشینی هم مانند انتخاب بقیه رنگ ها می توان این حس روانشناسی را کاملا درک کرد و کاملا گویاست و می توان آن را به وضوح دریافت . رنگ ها و طرح ها در فرش های مختلف می توانند گویای این باشند که فرش ؛ عشایری ، روستایی و شهری است . انتخاب رنگ فرش به شرایط آب و هوا ، نوع زندگی ، اقتصاد ، سلیقه ، مکان ، کاربری فرش ، فرهنگ و غیره بستگی دارد . موضوع و انتخاب روانشناسی فرش کمتر در مباحث و گردهمایی‌ها در ایران مطرح شده است . در حالی که در خارج از کشور به خصوص در اروپا این موضوع جایگاه خاصی دارد و بیشتر به آن اهمیت می دهند . در این مقاله ما با انتشار چند نکته مهم در مورد انتخاب بهترین رنگ فرش برای انواع دکوراسیون و تاثیرات این رنگ ها در  مکان های مختلف چیست ؟ و چگونه بهترین انتخاب را داشته باشید . یکی از عواملی که در انتخاب فرش باید در نظر گرفت رنگ آن است که تاثیری به سزا در دکوراسیون و جلوه سایر وسایل دارد .

نکاتی جهت انتخاب بهترین رنگ فرش در هماهنگی با دکوراسیون
اگر فضا را کوچک تر بخواهیم نمایش دهیم ؛ به کار بردن فرش هایی با طرح های بزرگ ، استفاده از پوشش های متفاوت برای کف در یک فضا ، استفاده از قالی و قالیچه ، مخصوصا با رنگ و طرح های متفاوت فضا را کوچک تر جلوه می دهد .
پوشش کف و ارتباط آن با ارتفاع فضا ؛ به کار بردن کف پوشی با بافت یا پرز بلند ، سبب می شود این پوشش در چشم بیینده نزدیک تر دیده شود . همین تاثیر سبب می شود تا فاصله کف تا سقف هم کمتر به نظر آید .
کف پوش تیره تر از دیوارها ؛ بهتر است رنگی که برای فرش انتخاب می کنید ، رنگی ساده ، هماهنگ و تیره تر از دیوارها باشد ، چرا که فضا را گرم و صمیمی ، خانگی و دلچسب تر می کند .
کف پوش روشن تر از دیوارها ؛ به کار بردن رنگ روشن برای کف سبب می شود تا کف نورانی و درخشان جلوه دهد . انتخاب رنگی ساده ، هماهنگ و روشن تر از دیوارها به کامل شدن این حس کمک می کند .
اگر بخواهیم فضا بزرگ تر دیده شود ؛ انتخاب پوششی یک دست و با رنگی ساده ، بدون طرح و با بافتی نرم سبب می شود فضا بزرگ تر به نظر آید .
بنابراین اهمیت رنگ را نباید از نظر دور داشت ، زیرا رنگ فرش به عنوان یک عامل مهم تعیین کننده محدوده دید تلقی می شود . رنگ فرش باید با دقت و تأمل انتخاب شود .
در مورد انتخاب رنگ باید به نکات زیر توجه کرد
از رنگ های مورد علاقه خود که دوست دارید انتخاب کنید ، چون احساسات شما مهم است و نشان دهنده ی شخصیت شماست . طرح و ابعاد اتاق و رنگ وسایلی که در منزل به کار رفته است بسیار تاثیر گذار است و به خاطر بسپارید . میزان نور و روشنایی منزل را مد نظر قرار دهید . برخی از بخش های منزلتان که پر رفت و آمد است باید دقت کنید چه رنگی از فرش ها این گرد و غبار نمای فرش را بهم نمی زنند و زیاد به چشم نمی آیند . بعضی از رنگ ها می توانند این عیب هارا از خود دور کنند و بهتر است برای مکان های مثل سرو غذا از فرش هایی با طرح های خال خالی و لکه لکه و طرح های شلوغ استفاده کنید . در قسمت هایی که رفت و آمد و گرد و غبار کم است ، می توان از رنگ های روشن استفاده کرد . کف پوش محل های پر رفت و آمد باید دارای رنگ های تیره و یا بافت های مختلف و طرح های گوناگون باشد .
انواع رنگ ها و جلوه دادن آن ها به محیط
فرش ماشینی با زمینه زرد ؛ رنگ زرد در فرش ماشینی نشانه نور و روشنایی و هم چنین مظهر دانش و دانایی است .
فرش ماشینی با زمینه سبز ؛ رنگ سبز در فرش نشان دهنده امیدواری و آرامش است ، رنگ سبز به انسان روح میدهد . فشار خون را کاهش می دهد و مسکن آرامش اعصاب است .
فرش با زمینه سرمه ای ؛ به دلیل انرژی زیادی که دارد باعث از بین بردن استرس و ناراحتی می شود و نگاه کردن به آن سبب شادی می شود .
فرش با زمینه کرم ؛ رنگ کرم از مخلوط دو رنگ زرد و سفید به وجود آمده است . لطافت رنگ کرم باعث ست شدن بیشتر لوازم در محل مورد نظر میباشد .
فرش با زمینه بنفش ؛ رنگ بنفش در فرش سبب آرامش و تصفیه خون شده و هم چنین نشان دهنده بی خبر بودن است .
فرش ماشینی با زمینه آبی ؛ رنگ ابی در فرش باعث تسلط بر اعصاب و ایجاد نیروی دفاعی می شود . این رنگ  نشان دهنده روح و معنویت است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *