صنعت فرش ایران

 

 

 

بررسی صنعت تولید فرش ماشینی در ایران

در این مقاله به برسی صنعت فرش ماشینی و تاریخچه صنعت فرش ماشینی در ایران می پردازیم و شما عزیزان را با سهم صادرات ایران در فرش ماشینی آشنا یم کنیم.

صنعت بافت فرش ماشینی ۵۰ سال پیش وارد عرصه قالی بافی شد و افراد زیادی در همین راستا مشغول به کار شدند . به طوری که کشور ایران جایگاه بزرگی در تولید فرش و فرش ایرانی دارد . به دلیل سرعت در تولید فرش ماشینی و ارزان بودن مواد اولیه ، قیمت فرش ماشینی ارزان تر از قیمت فرش دستباف است . از همین رو فرش ماشینی با استقبال چشمگیری از مردم و خریداران فرش روبرو شد و بازار بسیار گسترده ای را به خود نسبت داد . تولید انبوه فرش های ماشینی از دهه شصت آغاز شد و کارخانه های بسیار بزرگی جهت تولید و بافت فرش ماشینی آغاز به کار کردند و در کوتاه ترین زمان رغیب فرش دستباف شدند و توانستند جایگاهی ویژه را در صنعت تار و پود قالی باز کنند .

 

 

 

کارخانه فرش ماشینی

 

 

 

تاریخچه فرش ماشینی ایران

اولین فرش ماشینی ایران در ابتدای دهه ۵۰ و در کارخانه مخمل و ابریشم کاشان توسط ماشین های مخمل بافی و با الیاف مصنوعی براق و با ارتفاع نخ خاب نسبتا کوتاه بافته و وارد بازار فرش شد . در همان زمان فرش هایی با همین مشخصات و تا حدودی باکیفیت تر به اسم فرش ماشینی بلژیکی وارد کشور شدند و سلیقه ایرانی را با پدیده فرش ماشینی آشنا کردند . به دلیل استقبال چشمگیر مردم از فرش ماشینی ، صاحبان گروه صنعتی بهشهر که از کارخانه داران و سرمایه گذاران خوشنام کشور بودند ، اقدام به تاسیس کارخانه بسیار بزرگ و شرکتی به نام شرکت صنایع فرش کاشان کردند و نخستین ریشه ها بر تار و پود فرش ماشینی زده شده و اولین محصول این شرکت در سال ۱۳۵۳به بازار عرضه شد . با گذشت زمان شرکت ها و کارخانه های بزرگی توسط ارگان های دولتی و شخصی پدیدار و شروع به کار کردند.

 

 

 

بزرگ ترین تولید کننده فرش ماشینی در ایران

در بین ۹ هزار واحد صنعتی بافندگی و نساجی در کشور ایران ، بیش از ۱۲۰۰ واحد یعنی حدود ۱۳% دارای پروانه بهره برداری برای تولید فرش ماشینی هستند که حدود ۱۰۰۰ واحد آن در شهرستان کاشان و آران و بیدگل مشغول به کارند . این امر نشان دهنده توسعه مناسب صنعت بافندگی در کشور است  که منطقه کاشان را به پایتخت فرش و شهر فرش ماشینی تبدیل کرده است . در نتیجه شهر کاشان بزرگ ترین تولید کننده فرش ماشینی نه تنها در ایران بلکه در کل خاور میانه است و با تولیدات خود جایگاه بزرگ و ویژه ای را در جهان به خود نسبت داده.

 

 

شهرک صنعتی فرش ماشینی

 

 

جایگاه ایران در صادرات فرش ماشینی

وضعیت تولید ، فروش و صادرات فرش ماشینی در ایران به ویژه درکاشان به چه شکل است؟ کشور ایران رتبه پنجم در صادرات فرش ماشینی را دارد و سالانه حدود ۸۵ میلیون متر مکعب ازانواع فرش ماشینی در ایران تولید می شود که از آن ۷۵% صرف مصارف داخلی و ۲۵% باقیمانده به بیش از ۳۰ کشور دنیا صادر می شود . سهم شهرستان کاشان در صادرات فرش ماشینی به خارج از کشور حدود ۷۵% است . بنابر این می توان گفت کاشان یکی از قطب های بزرگ در تولید و صادرات فرش ماشینی در جهان است.

 

 

صادرات فرش ماشینی به خارج

 

 

نقش صنعت بافندگی در اشتغال

از بین ۳۰۰ هزار نفری که مشغول به کار در مراکز نساجی کشور هستند ، حدود ۳۱ هزار نفر یعنی ۱۰ درصد در این بخش فعالیت می کنند و این رشته صنعتی با صادراتی سالانه ۳۵۰ میلیون دلار اندکی بیش از صادرات ۴۰% مجموع صادرات این صنعت را به خود اختصاص داده . به عبارتی دیگر رشته صنعتی فرش ماشینی با سهم ۱۳ درصدی از واحد های نساجی  و سهم ??درصدی از اشتغال این صنعت، دارای سهم ??درصدی در صادرات و ارزآوری است که نشان از موقعیت ممتاز و پیشتاز آن در بین صنایع نساجی دارد.

 

 

کارخانه های فرش ماشینی

 

 

 

تولید کنندگان فرش ماشینی در ایران

از بزرگ ترین تولید کننده های فرش ماشینی در کشور ایران می توان به : فرش قیطران ، فرش زمرد ، فرش پاتریس ، فرش نیاوران ، فرش اسپادانا ، فرش پایتخت ، فرش یلدای کویر کاشان و … اشاره کرد .

 

 

 

تابان فرش تولید کننده و عرضه کننده مستقیم فرش ماشینی از بزرگ ترین شرکت ها و تولید کننده های فرش می باشد و فرش ماشینی به قیمت کارخانه با بالاترین درجه کیفی با ارسال رایگان و پرداخت وجه فرش درب منزل به مشتریان و هم میهنان عزیز در هرکجای ایران عرضه می کند . جهت بازدید از وبسایت هانی و مشاهده طرح و نقش های فرش و همچنین آشنایی با قیمت فرش ماشینی کاشان وارد صفحه اصلی وبسایت شوید.

One Reply to “صنعت فرش ایران”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *