منظور از شانه و تراکم فرش چیست

شانه در فرش ماشینی مهم ترین رکن را دارد و تعیین کننده اصلی قیمت فرش است به همین دلیل در هنگام ورود به نمایشگاه و فروشگاه های فرش اولین چیزی که به گوشمان می خورد تعداد شانه است . در این مقاله توضیحاتی درباره شانه و تراکم فرش ماشینی داده شده است تا شما عزیزان در هنگام خرید فرش ماشینی از اطلاعات کافی برخوردار باشید و فرش دلخواه خود را مانند یک کارشناس خریداری کنید.

مقدار شانه فرش

شاید برایتان سوال باشد که فرش ۷۰۰ شانه یعنی چه ؟ یا منظور از فرش ۱۰۰۰ و ۱۲۰۰ شانه چیست؟ به صورت خلاصه می توان گفت هر فرش ماشینی دارای دو جزء مهم است که تراکم عرضی ( شانه ) و تراکم طولی ( تراکم ) نام دارد . به تعداد گره یا ریشه در هر متر مربع از عرض فرش را شانه فرش ماشینی و به تعداد گره در هر متر مربع از طول فرش را تراکم می گویند برای مثال فرش ۱۰۰۰ شانه تراکم ۳۰۰۰ ، در این فرش به مقدار هر متر مربع از طول ۳۰۰۰ گره و در هر متر مربع از عرض ۱۰۰۰ ریشه بافته شده است . تا اینجا دانستید که منظور از تراکم فرش چیست ، در ادامه با نقش تراکم در فرش آشنا خواهید شد.

نقش شانه و تراکم در فرش

حتما در هنگام خرید فرش به آن فکر کرده اید که تفاوت فرش ۱۰۰۰ شانه با ۷۰۰ شانه در چیست؟ در فرش های ماشینی اینگونه است که هرچه شانه فرش بیشتر باشد ، فرش بافته شده ریز نقش و دارای طرح های شلوغ است و هرچه تراکم فرش بیشتر باشد ، فرش بافته شده دارای زمینه ای متراکم و توپر است و به ازای افزایش تراکم فرش ، نخ خاب کوتاه تر شده و فرشی که به عمل می آید نقش و نگار زیباتری نسبت به فرش هایی با تراکم پایین دارد . توجه داشته باشید تراکم اورجینال فرش های ماشینی به صورت : فرش ۷۰۰ شانه تراکم ۲۵۵۰ ، فرش ۱۰۰۰ شانه تراکم ۳۰۰۰ و فرش ۱۲۰۰ شانه تراکم ۳۶۰۰  است . با این وجود وقتی می گویند فرش ۷۰۰ شانه بهتر است یا ۱۲۰۰ شانه ؟ به یقین می توان گفت فرش هزار و دویست شانه.

اگر به دنبال فرشی مناسب ، با دوام و زیبا هستید ما به شما عزیزان فرش ۱۰۰۰ شانه را پیشنهاد می کنیم . چرا که بهترین تراکم فرش ماشینی بین ۲۵۵۰ تا ۳۰۰۰ است و هرچه این مقدار بیشتر باشد نخ خاب فرش کوتاه می شود و از طول عمر فرش کاسته خواهد شد . در نتیجه فرش هزار شانه دارای طرح و نقش بینظیری است و مقاومت بیشتری نسبت به فرش های ۷۰۰ شانه دارد . برای مشاهده طرح و نقش های فرش وارد قسمت دسته بندی محصولات شوید و انواع فرش ماشینی کاشان را با قیمت مشاهده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *