نقش شهرستان کاشان در صادرات فرش

 

 

 

 

 

 

 

با وجود مراکز و شرکت های بزرگ تولید فرش ماشینی در سراسر ایران ، پایتخت فرش ماشینی همواره شهرستان کاشان است که نقش مهمی در تولید و صادرات فرش ماشینی دارد . در این مقاله به تحلیل و برسی جایگاه فرش ماشینی کاشان در صادرات می پردازیم .

 

 

 

همانطور که می دانید ، اولین فرش ماشینی در ایران در اوایل دهه ۵۰ و در شهر کاشان بافته شد که بعد از آن صنعت بافت فرش ماشینی در این شهر رونق گرفت ، به طوری که امروزه دارای مراکز و کارخانه های بسیار بزرگی در راستای تولید فرش ماشینی می باشد و نقش اساسی در صادرات فرش دارد . در حال حاضر بالغ بر ۹ هزار واحد صنعتی و نساجی در کشور ، بیشتر از ۱۲۰۰ مرکز صنعتی حدود ۱۳% دارای پروانه بهره برداری برای تولید فرش ماشینی هستند که نزدیک به ۱۰۰۰ واحد آن در منطقه کاشان مستقر می باشند.

 

 

فر

 

صادرات فرش ماشینی در ایران و جایگاه کاشان در این صادرات

ایران در صادرات فرش ماشینی رتبه پنجم را به خود اختصاص داده و سالانه حدود ۸۵ ملیون متر مکعب از انواع اقسام از فرش های ماشینی در ایران تولید می شود که از این مقدار ، ۷۵% صرف مصارف داخلی و مابقی به بیش از ۳۰ کشور چون : افغانستان، عراق ، ترکمنستان و … صادر می شود . سهم کاشان در صادرات فرش ماشینی به خارج از کشور حدود ۷۵% است و به همین دلیل شهرستان کاشان به قطب تولید فرش ماشینی و به شهر فرش ماشینی ایران معروف است .

 

 

ناگفته نماند شهرستان کاشان دارای بیش از ۷۰۰ واحد تولیدی فرش ماشینی است و تقریبا ۷۰% ماشین آلات تولید فرش ماشینی در این شهر قرار دارند.

 

 

با وجود اینها هنگامی که اسم فرش ماشینی به گوش شما می خورد ، قطعا نام شهر کاشان و فرش ماشینی کاشان نیز همراه آن خواهد بود.

 

 

 

جهت آشنایی با طرح های فرش کاشان و قیمت فرش ماشینی در کاشان وارد صفحه اصلی وبسایت شوید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *