نکات فنی از شانه فرش ماشینی

شاید شما هم یکی از کسانی باشید که برای خرید فرش ماشینی ویا دستبافت مورد نیاز منزلتان به فروشگاه فرش ماشینی مراجعه کرده اید و به احتمال زیاد در هنگام انتخاب قالی مورد نظرتان یکی از معیارهای انتخابی شما اصطلاح چند شانه بودن قالی بوده است . مثلا ۵۰۰ شانه ، ۷۰۰ شانه ، ۱۰۰۰ شانه یا ۱۲۰۰ شانه و غیره . در ادامه این مطلب میخواهیم توضیحاتی درباره فرش ماشینی بدهیم که می توانید آن را مطالعه کنید و از ان استفاده کنید .

۱- نامگذاری تعداد شانه فرش

در اینجا بطور خلاصه علت این نامگذاری که به صورت ۷۰۰ ، ۱۰۰۰ و ۱۲۰۰ می باشد به صورت کامل شرح داده می شود که در ادامه می توانید آن را مطالعه نمایید .

۱- ۱-شانه فرش ماشینی

هر یک از دستگاههای بافندگی فرش ماشینی ( صرف نظر از مدل دستگاه ) مجهز به قطعه ای به نام شانه بافندگی میباشد. این شانه در جلو دستگاه بر روی قطعه دیگری به نام دفتین نصب شده است و دارای تعداد زیادی دندانه می باشد . طول شانه به اندازه عرض بافت دستگاه بوده که معمولا ۳ متر و در بعضی دستگاههای جدید بافندگی ۴ و یا حتی در دستگاههای جدید ۵ متر است.

۱-۲- تراکم فرش ماشینی

تراکم دندانه ها روی شانه یا به عبارت دیگر تعداد دندانه ها در واحد متر روی شانه در دستگاههای مختلف با همدیگر فرق می کند . روی دستگاه بافندگی ۷۰۰ شانه تعداد این دندانه ها ۵۰۰ عدد در هر متر می باشد . در دستگاههای ۷۰۰ شانه تعداد دندانه ها ۷۰۰ عدد در متر و در ۱۰۰۰ شانه و ۱۲۰۰ شانه به همین ترتیب ۱۰۰۰ و ۱۲۰۰ عدد در هر واحد متر می باشد . بنابراین هرچه تراکم شانه بیشتر باشد یا به عبارت دیگر تعداد دندانه ها بیشتر باشد ، تعداد نخهای عبور داده شده از این دندانه ها بیشتر شده و در نتیجه تعداد گره های بافت در عرض قالی بیشتر مِی گردد و به عبارت دیگر فرش ظریف تر به نظر می رسد .

در واقع در فرش ۷۰۰ شانه تعداد گره های بافته شده در یک متر از عرض آن برابر ۷۰۰ گره می باشد . باید دقت کنیم که این تراکم مربوط به عرض قالی بوده و اصطلاحی که معمولا به عنوان تراکم فرشها به کار برده می شود مربوط به طول آن است که نشان دهنده تراکم گره ها در واحد طول قالی است و با این عدد نباید اشتباه شود . بنابراین وقتی گفته می شود که فرش ۱۲۰۰ شانه است یعنی تراکم گره در یک متر عرض قالی برابر ۱۲۰۰ می باشد و هنگامی که گفته می شود “ فرش ماشینی ۱۰۰۰ شانه ” یعنی تراکم شانه ( تراکم گره ) در عرض دستگاه ( در عرض قالی ) ۱۰۰۰ می باشد . طبیعتا هرچه تعداد شانه بیشتر باشد قالی ظریفتر بوده و قیمت بالاتری دارد و حتی آخرین دستگاه بافندگی ۱۵۰۰ شانه می باشد .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *