چگونه فرش مناسب را پیدا کنیم

قالی دستباف از گذشته تا به حال نزد ایرانیان از اهمیت بالایی برخوردار بوده اما با گذشت زمان عموم مردم در خرید فرش به سراغ فرش های ماشینی رفتند ، چرا که قیمت فرش ماشینی از فرش دستباف پایین تر و از نقش و نگار های بروزتری برخوردار است . با این وجود قالی ماشینی رغیبی برای فرش دستباف به حساب می آید و علاقمندان بسیاری دارد . انتخاب بهترین فرش ماشینی مهم ترین نکته در خرید است که در ادامه این مطالب توضیحاتی در رابطه با این موضوع داده شده است ، با ما همراه شوید:

در موقع خرید فرش ماشینی بدون روی دربایستی و ملاحظه ‌کاری از فروشنده بخواهید تا تمام فرش‌هایی که در فرم و اندازه دلخواه شما است نشان بدهد و یا اصطلاحاً ورق بزند تا از میان آنها بتوانید چند تخته فرش را که بیشتر به سلیقه و نظر شما نزدیک است انتخاب کنید.

 

بررسی کیفیت پرزهای فرش

فرش را از نظر کیفیت پرزهای آن نیز باید مورد بررسی قرار داد. پرز فرش باید با دوام، درخشان و انعطاف پذیر باشد فرش‌های با پرز نرم نسبت به فرش‌ های با پرز ضخیم دوام کمتری دارند و همچنین تمایل بیشتری به جذب گرد و خاک داشته و مانند فرش‌ های با پرز خشن نیز تمیز نمی شوند.

 

مطالعه پشت فرش از لحاظ نحوه تراکم و کوبیدگی پودها و یکنواختی طرح

شاید مهم ترین عاملی که در انتخاب فرش باید مورد توجه قرار گیرد بافت آن است. برای بررسی چگونگی بافت فرش بهتر است آن را از قسمت پشت مورد مطالعه قرار دهید چون در پشت فرش کیفیت بافت مشخص‌ تر است . با مطالعه پشت فرش به بسیاری از نکات آگاهی خواهید یافت که با بررسی رویه فرش ماشینی امکان آن میسر نیست از قبیل تعداد گره‌ها ، نحوه تراکم و کوبیدگی پودها و همچنین یکنواختی طرح ، شمارش دقیق گره‌ها در واحد سطح را به کمک ذره‌بینی که به یک قاب مدرج به واحدهای اندازه‌گیری ( سانتی‌متر – اینچ ) متصل شده است می‌توان انجام داد.

با این وسیله تعداد گره‌ها را در عرض و طول یک قاب جداگانه بشمارید و در یکدیگر ضرب نمایید تا تعداد گره‌های موجود در واحد سطح فرش به دست آید. ولی در این کار نهایت دقت باید معمول شود چه اختلاف شمارش یک و یا دو گره نتایج بسیار غلطی را در محاسبه کلی ارائه خواهد داد. برای صحت بیشتر محاسبه بهتر است شمارش گره‌ها را در چند نقطه مختلف فرش انجام داده و معدل آنها را ملاک محاسبه قرار دهید ( تراکم قسمت‌های پایین فرش معمولاً بیشتر از قسمت‌های بالایی آن است ) . در مورد بافت فرش توجه داشته باشید که پود فرش‌های یک پوده هیچ گاه به چشم نمی‌خورد و تنها در فرش‌ های دو پوده و بیشتر است که بعضاً در پشت فرش امتداد پودها دیده می‌شوند و هرگاه ردیف‌ های بافته شده بهتر کوبیده شده باشند پودها کمتر دیده می‌شوند.

 

هماهنگی با دکوراسیون منزل

رعایت برخی اصول در رابطه با انتخاب فرش در دکوراسیون ، علاوه بر آنکه نشانگر ذوق و سلیقه خریدار است در دوام و پاکیزگی و نمود هرچه بیشتر فرش نیز تاثیر انکار ناپذیری دارد . در این ارتباط باید عوامل رنگ ، بافت و طرح فرش را مورد توجه قرار داد به عنوان مثال فرش‌ های کم دوام ، ظریف ، ابریشمی ، قدیمی و عتیقه و یا زمینه روشن را نباید در اطاق نشیمن ، نهارخوری و اطاق‌های کودکان قرار داد . محل‌های مناسب برای این گونه فرش‌ ها معمولاً اطاق‌های پذیرایی ، خواب، کتابخانه و به طور کلی مکان‌ های کم رفت و آمد می‌باشد . فرش اطاق نهارخوری باید به اندازه‌ای باشد که پایه‌ های صندلی‌ های مستقر در اطراف میز نهارخوری کاملاً بر روی آن قرار گیرد.

به عبارتی دیگر ابعاد فرش باید از هر طرف حداقل ۶۰ تا ۷۰ سانتی‌متر بزرگتر از اندازه‌های میز نهارخوری باشد. در سالن‌های پذیرایی فرش مقابل مبل‌ها و کاناپه را به اندازه‌ای انتخاب می‌کنند که ضمن پوشش مساحت مور نظر مقداری از سطح آن نیز زیر پایه‌های مبل‌ها و کاناپه قرار گیرد.

توصیه‌ ای دیگر در این مورد داریم و آن این است که هیچگاه مساحت مقابل کاناپه و مبل ‌ها را با یک جفت قالیچه مفروش ننمایید که از نقطه نظر زیبایی تاثیر نامطلوب و ناخوشایندی دارد . به جای مفروش نمودن اطاق خواب با یک تخته فرش ماشینی بزرگ که اجباراً قسمت‌هایی از آن زیر تخت خواب می‌رود توصیه می‌شود از چند تخته قالیچه کوچک و پاتختی ترجیحاً رنگ‌های روشن استفاده شود.

عامل طرح در انتخاب فرش برای مکان‌ های مورد نظر نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است به عنوان چند اصل کلی می‌توان گفت که در منازل و محل‌هایی که با مبلمان استیل و تزئین شده باشند. طرح‌های گلدار و همچنین فرش‌هایی با طرح‌های هندسی و در آپارتمان‌ ها و ساختمان‌هایی که مبلمان آنها از نوع مدرن است فرش‌ هایی با طرح‌ های هندسی و شاخه شکسته جلوه و زیبایی بیشتری دارند . فرش ‌های ترنج دار در سالن‌ های پذیرایی و در محل‌هایی که نقش ترنج آن در معرض دید کامل باشد و قالی‌ های با نقش سرتاسری و یا خنثی در سالن ‌های نهارخوری و پذیرایی و نشیمن و کتابخانه منظره بهتری دارند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *